Метал Груп 2022 ЕООД изработва метални конструкции по задание, метални халета, навеси, беседки.
Изработваме халета, метални заготовки за халета, фургони, навеси от метал, напълно завършени с термопанели и дограма.
Издаваме всички необходими документи за узаконяване.
Изготвяме 3Д модел.
Технологията на производство на метални конструкции е доста сложен процес, съдържащ няколко етапа. На всеки от тях цялата работа трябва да се извърши перфектно – и въпросът тук е не само и дори не толкова във възможните претенции на клиента.
Металните конструкции сега се използват навсякъде: в промишлеността, енергетиката, строителството. На тяхна основа се строят жилищни сгради и административни сгради, различни видове складове и спортни комплекси. Следователно животът на хората буквално зависи от това колко точно се спазва технологията на производство на метални конструкции.
Основните видове метални конструкции
Областта на приложение на металните конструкции е разнообразна както по вида на предназначението на сградите, така и по нивото на сложност на изградените обекти. Те се използват широко при изграждането на складови помещения, автомивки и бензиностанции, производствени и селскостопански комплекси, зърнохранилища и др.
Един от тези критерии е технологията на производство на метални конструкции и методът на тяхното сглобяване. Така че, разграничете:
- болтови (винтови) - монтажът се извършва с помощта на хардуер;
- занитване-сглобяване с помощта на нитове;
- ковано-комбиниране на структурни елементи чрез коване;
- заварени-свързване на части чрез заваряване;
- щамповани-производство на безшевни метални конструкции чрез щамповане на валцуван метал;
- комбинирани-комбиниране на няколко метода за производство и сглобяване на метални конструкции: например заварени болтове, заварени отливки и др.
Според вида на използването на метални конструкции се разграничават:
- Сглобяеми, когато конструкцията може да бъде сглобена директно върху обекта и разглобена, ако е необходимо. Тази технология за производство на метални конструкции позволява повторното им използване.
- Твърди (стационарни), когато се създава неподвижна конструкция за продължителна употреба. Такива метални конструкции не подлежат на демонтаж.
- Конвертируеми - тази опция прилича на сгъваеми конструкции, но в този случай от един и същ набор от елементи могат да се създават метални конструкции с различни конфигурации и размери.
По предназначение металните конструкции могат да бъдат разделени на два вида: носещи и ограждащи. Първият включва рамки на части, които осигуряват твърдост и стабилност на цялата конструкция, нейната техническа конфигурация. Вторият тип включва комплекс от части (сандвич панели и фасади, огради, портални системи и др.), които изпълняват защитна функция.
Технологиите за производство на метални конструкции също се класифицират според материала, от който са направени. За тези цели се използват метални сплави: алуминий, стомана, титан, чугун и др.или техните съединения.
Етапи на производство на метални конструкции
Технологията за производство на метални конструкции във фабриката от листови, профилни, сортови или оформени валцувани продукти включва:
- Проектиране на елемент. Бъдещият продукт трябва да бъде направен, като се вземат предвид вида на неговите механични натоварвания, обхвата и характеристиките на работа, спецификата на свързването на части в готовата конструкция. На същия етап се определя материалът за производството на елемента.
- Заготовка. На този етап се определя теглото на бъдещата част и се извършва проверка на качеството. Ако е необходимо, му се дава желаната конфигурация чрез рязане(механично или термично) или други методи и инструменти.
- Обработка на бъдещи части. Технологията на производство на метални конструкции от профилни валцувани метали включва придаване на детайла на проектирана форма чрез огъване, шлайфане, пробиване, съединяване на листа в карти и обработка на фуги и др.
- Сглобяване на конструкцията. Елементите се закрепват в съответствие с чертежите чрез заваряване или чрез механизирано сглобяване. Ще разгледаме този етап по-подробно по-късно.
- Покритие на метални конструкции с антикорозионни средства.
- Готовите дизайни са етикетирани, опаковани и проверени за качество.
- Продуктите, преминали предишните етапи, се доставят на обекта. Тук се извършва тяхното инсталиране.
Монтажът като важна част от технологията на производство на метални конструкции
Както бе отбелязано по-горе, технологията на производство на метални конструкции включва няколко етапа. Сглобяването е далеч от последното значение. Тя може да бъде направена чрез заваряване, залепване и използване на болтове или нитове.
Нека се спрем по-подробно на всеки от методите.
- Заваряването се извършва чрез активно нагряване на материала, докато краищата на елементите започнат да се стопяват по линията на свързване (заваръчен ръб). По време на използването на електродъговата заваръчна машина електродът се топи – именно той осигурява сцеплението на частите. В допълнение към електрическата дъга може да се използва газ (с използване на инертни газове) или точково заваряване (когато частите, които трябва да бъдат свързани, се притискат възможно най-плътно една към друга и през линията на фугата се пропуска електрически импулс).
- Залепването се извършва с помощта на специални лепилни състави, които ви позволяват да споявате части на молекулярно ниво. Днес тази технология за производство на метални конструкции се счита за една от най-надеждните.
- Монтажът с болтове и нитове се отнася до механичните методи за свързване на конструктивни части. Нитовете най-често се използват в случаите, когато се предполага, че обектът е изложен на вибрации по време на работа. Гайките и болтовете в този случай няма да работят, тъй като техните крепежни елементи могат да се разхлабят при динамичното движение на конструкцията.
Най-важното условие за производството и освобождаването на метални конструкции (независимо от техния вид и метод на работа) е проверката на качеството на всеки етап от обработката.
Технология за борба с корозията при производството на метални конструкции
Методите за предотвратяване и премахване на корозията принадлежат към отделна категория технологии за производство на метални конструкции, тъй като тази стъпка не може да бъде пропусната по време на експлоатацията, ремонта и поддръжката на съоръжението.
Разграничават се следните методи за борба с окисляването и влошаването на метала:
- Изключване на контакт на метални елементи с вода. Този метод е приложим само в случаите, когато няма ограничение за функционалността на обекта. Решението за използването му трябва да се взема за всеки отделен случай.
- Добавяне на химически елементи към сплавта, от която е направена металната конструкция, които поемат въздействието на водата на първо място. Такива елементи са по-устойчиви на корозия от метала, което дава на конструкцията като цяло значителен марж на безопасност.
- Нанасяне на водоотблъскващи средства (бои, лакове, епоксидни съединения и др.) върху конструкцията. Наличието на хидрофилен слой предотвратява директния контакт на метала с вода, което предпазва частите от корозия. По правило такива средства се прилагат към вече събрани обекти.
- Биметал. Тази технология за производство на метални конструкции включва използването на сплав от два метала като материал, единият от които е по – уязвим на корозия, а другият по-малко (например стомана и хром/алуминий/цинк). Такава мярка за защита на конструкцията от окисляване се използва дори на етапа на детайла, но изходът е здрава част с подобрени характеристики.
Използването на антикорозионни мерки значително увеличава експлоатационния живот на съоръжението, а навременната поддръжка на металната конструкция го удължава двойно.
Контрол на качеството на производството на метални конструкции
Всеки завод за производство на метални конструкции може да установи свои собствени правила и да ги фиксира във вътрешни заповеди или актове. Контролът на качеството на продуктите обаче се извършва въз основа на определена нормативна и техническа документация.
Проверката включва няколко етапа:
1. Входен контрол.
Извършва се оценка на основните и спомагателните материали, постъпващи в склада за последващо използване при производството на метални конструкции. Проверени:
- придружаващи документи;
- външен вид на материалите;
- качество на метала с помощта на ултразвук;
- класове и степени на стомана, съответствие с техните геометрични характеристики;
- консумативи и газове за заваряване;
- видове и средства за борба с корозията;
- класове болтове, гайки и др.материали.
2. Оперативен контрол.
Технологията на производство на метални конструкции на този етап включва случаен подбор на няколко части от получената партида за последваща проверка за съответствие с проектната документация и установените стандарти. Оценяване:
- геометрични характеристики на частите и техните конструкции, качеството на тяхната механична обработка;
- сглобяване на елементи, подготовката им за заваръчни операции;
- качествени връзки;
- антикорозионно покритие и характеристики на неговото приложение.
3. Периодичен и приемо-предавателен контрол.
Периодичният контрол на качеството включва провеждане на планирани (установени от технологичните стандарти) или непланирани тестове (в случай, че възникнат несъответствия в дизайна). Инспектиране:
- способността на частите да се сглобяват геометрично правилно;
- носещи характеристики на конструкцията;
- съответствие с технологията на производство на метални конструкции във фабриката;
- точност и съответствие на технологичните операции;
- надеждност на резултатите от входния и оперативния контрол на качеството.
Контролът за приемане се прилага за изходните продукти като цяло, независимо дали са елементи, части или техните партиди. Извършва се проверка:
- визуална за дефекти в металната конструкция (чипове, корозия и др.);
- качества на нанасяне на антикорозионния агент (еднородност и цялост на покритието);
- геометрично съответствие на готовия продукт с проектирания (използват се маяци: лазерни владетели и теодолити);
- якостни характеристики на продуктите (с помощта на ултразвуков дефектоскоп);
- целостта на опаковката.
Характеристики на монтажа на метални конструкции
Металните конструкции се използват широко в строителството: при изграждането на високи сгради, едноетажни къщи с голяма площ, работилници и други промишлени сгради, резервоари, технически сгради и др.
Технологията на производство на метални конструкции – по – специално тяхната инсталация-предполага сложен набор от работи по инсталирането на части и оборудване и свързването им в една структура. Обектът може да бъде представен както под формата на отделни части, така и във формата на пълноценна структура.
Тъй като стоманените конструкции имат способността да се деформират, се предприемат специални мерки за защита на елементите от повреди. Това е особено важно при складиране на части, транспортиране и монтаж.
Всички елементи на металните конструкции, с изключение на вертикалните секции и колони, се съхраняват и транспортират в проектно положение. Ако частите са големи, фермите обикновено се подсилват в горните и долните колани с дървени щитове. Хващайки продуктите с метални кабели, между тях се монтира уплътнение. Това предпазва "нишките" от триене, а частите от деформация.